Haber Detayı
20 Mayıs 2019 - Pazartesi 17:33 Bu haber 504 kez okundu
 
2000 Yıllık Anıtı Çaldılar
Bolu’nun Göynük İlçesi’nde bulunan M.Ö. 8-7'nci yüzyıla ait olduğu düşünülen, Frig Kaya Kitabesi, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından çalındı.
ASAYİŞ Haberi
2000 Yıllık Anıtı Çaldılar

Bolu’nun Göynük İlçesi’ne bağlı Soğukçam Köyü’nde bulunan ve 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen 9 metre yükseklikteki anıt kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından çalındı. Çalınan kitabenin, zaman içerisinde parça parça olarak çaldığı tahmin ediliyor. Ayrıca, kitabenin ne zaman parçalanarak yok edildiği de bilinmiyor.

Parçalanan yazıt, Milattan Önce 8 – 7’nci yüzyıllarda Anadolu’da devlet kuran Frigler'in Bolu’da da yerleştiğinin en önemli kanıtlarından biriydi. Aynı zamanda bilinen en uzun Frig kitabesi olma özelliğini de taşıyordu. Kitabenin, yüksekliği 9 metreye yakın konik bir kaya kitlesinin doğu yönüne yazılmış, abide üzerinde üstte, kutsal günlerde Kybele heykelciğinin konulduğu üçgen bir niş ve altında da 9 satır kitabe bulunmaktaydı.

 

Jandarma Alay Komutanlığı konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Göynük İlçesi, Soğukçam Köyü’nde bulunan Frig Kaya Abidesi’nin zarar gördüğüne dair basında çıkan haberler ile ilgili olarak; bahse konu bölgede yapılan kazı olayları ile ilgili, 2006, 2010 ve 2012 yıllarında 3 adli soruşturma yürütülmüş ve bu soruşturmalarda 17 şüpheli hakkında adli işlem başlatılmıştır.

Yine aynı bölge ile ilgili olarak 15 Ağustos 2017 tarihinde Ü.Ç. isimli şahsın Göynük Kaymakamlığı’na dilekçe ile müracaatına istinaden, Müze Müdürlüğü ile koordineli olarak gerekli işlemler yapılmıştır.

18 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan ve tahrip edildiği iddia edilen alanlardaki resimlerin 2017 yıkında yapılan tespitlerdeki resimler olduğu ve mevcut tahribatın geçmiş dönemlere ait olduğu anlaşılmış olup, bölgede yeni bir tahribatın bulunmadığı tespit edilmiştir.

Bolu İl Jandarma Komutanlığı’nca yasaların verdiği yetkiler çerçevesinde gerekli kontrol ve denetimlere aralıksız devam edilecektir.” Denildi.

Anıta ait fotoğarflar: Bolu Müzesi Arşivi

Kaynak: Editör: Haber Düzce Ekibi
Etiketler: 2000, Yıllık, Anıtı, Çaldılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı