Haber Detayı
17 Eylül 2018 - Pazartesi 13:33 Bu haber 1574 kez okundu
 
Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı
Düzce'de Ahilik Haftası kutlamaları Belediye Meydanı önünden Anıtpark alanına kadar süren kortejle başladı.
GÜNDEM Haberi
Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı

Yürüyüşün ardından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakan esnaf burada açtıkları stantlarla ürünlerini tanıttılar. Programda ayrıca Ahi Pilavı ikramı yapıldı.

Anıtpark'ta devam etkinliklerde konuşan Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Mustafa Kayıkçı, mesleki eğilimi olan çocukların mutlaka meslek liselerine yönlendirilmelerini istedi. Kayıkçı ayrıca, üretim yapan mikro ölçekli sanatkarların ürünlerini sergileyip satabilecekleri bir fuar alanına ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

"Ahilik kurumunun temelinde vatan ve millet sevgisi vardır"

Etkinlikte konuşan Düzce Ticaret İl Müdürü Çiğdem Acar, Ahilik kültürüne sahip çıkılması gerektiğinin altını çizerek "Bilim, ahlak ve çalışma prensiplerine dayanan Ahilik, yüzyıllarca karşılıklı sevgi, saygı, hoşgörü, dayanışma ve adalet bilincini taşıyan esnaf ve zanaatkarlar yetiştirmiştir. Ahilik halka dönük bir kurumdur. Kendi ticaret çıkarlarını meslektaşlarından üstün tutmayan kişi mutluluğu halka hizmet edip yararlı olmakta arar. Ahilik kurumunun temelinde vatan ve millet sevgisi vardır. Bu bağlamda bize düşen görev Ahilik kültürüne ve geleneğine sahip çıkmaktır" dedi.

Başkan Dursun Ay: "Birleşmelisiniz"

Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ise esnaflara bir araya gelerek büyük işletmelere karşı direnmeleri telkininde bulunarak "Ahilik Temelleri Selçuklu döneminde atılmış, Osmanlı ile kurumsallaşmış bir sivil toplum kuruluşudur. Esnaf ve sanatkarlarımız o tarihlerde sorunlarını çizmek için böyle bir organizasyon içerisine girmişler. Günümüzde büyük işletmeler küçük esnafa zarar vermekte. Küçük esnaf bunlara karşı birleşmeli ve direnmeli, günün şartlarına göre pozisyon almalılar. Yoksa büyük balık küçük balığı yutar. Özellikle oda başkanlarımız esnafları bir araya getirerek daha büyük işletmeler kursunlar" şeklinde konuştu.

"Kuvvet birliktelikten doğar"

Düzce Vali Yardımcısı Cemal Demiryürek, Ahiliğin tanımını ülke ekonomik tehdit altında iken mevcut durumu fırsata çevirmeyip vatandaşın ve milletin menfaatini gözetmek şeklinde yaptı. Kuvvetin birlikten doğduğunu vurgulayan Demiryürek şunları söyledi: "Ahilik esnafa yol gösteren fikir ve hareket kaynağıdır. Ahilik öncelikle bir kardeşlik teşkilatıdır. Kardeşliğin gereği de paylaşmak, zor durumda olan destek olmaktır. Ahilik yalnızca bir meslek örgütü dayanışması değil, aynı zamanda bir aynı zamanda toplumsal sorumluluğu olan bir teşkilattır.”

Konuşmaların ardından Yılın Ahisi Bayram Durmuş'a, Yılın Kalfası Abdurrahman Çakır'a ve Yılın Çırağı Ramazan Yalçın'a, Düzce Vali Yardımcısı Cemal Demiryürek, Belediye Başkanı Dursun Ay ve Düzce Ticaret İl Müdürü Çiğdem Acar tarafından ödülleri verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ahilik, Haftası, Kutlamaları, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı