Haber Detayı
23 Eylül 2019 - Pazartesi 17:33 Bu haber 1590 kez okundu
 
Çakar Lamba Yasaklandı
Kamu ve mahalli idarelerde üst düzey yönetici, genel müdür ve daire başkanlarının araçlarında "çakar lamba" kullanması 1 Kasım'dan itibaren yasaklandı.
GÜNDEM Haberi
Çakar Lamba Yasaklandı

Kamu, mahalli idareler ve üniversitelerde üst düzey yönetici, genel müdür ve daire başkanlarının araçlarında "çakar lamba" kullanılması 1 Kasım itibarıyla yasaklanacak, kurallara uymayan araçlar trafikten men edilecek.

 

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, trafikte geçiş üstünlüğü hakkının, Karayolları Trafik Kanunu'nun 71'inci ve Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 141'inci maddesinde belirtilen araçlar tarafından kullanılarak, suiistimallerin önlenmesi amacıyla "Geçiş üstünlüğüne sahip araçların sürülmesi sırasında uyulacak kurallar ile bu hakka sahip araçlarda bulundurulacak ışıklı ve sesli uyarı işaretleriyle bunların kullanımına ilişkin usul ve esaslar" yayımlandı.

 

Buna göre, boyama şekilleri veya ayrım işaretleriyle geçiş üstünlüğüne sahip oldukları açıkça belli olan ambulans, itfaiye ve kolluk araçları ile güvenlik ve risk-tehdit değerlendirmesi kapsamında yayımlanan usul ve esasların ekindeki "devletin en üst protokolü"nde bulunan makamların emirlerine ve zatlarına verilen araçlar ve bu makamların korumasından sorumlu koruma araçları "çakar lamba" sistemlerini kullanabilecek. Bu araçlar dışında hiçbir araçta "çakar" olarak tabir edilen sesli uyarı işaretleri kesinlikle kullanılmayacak.

Kaynak: Editör: Haber Düzce Ekibi
Etiketler: Çakar, Lamba, Yasaklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı