Haber Detayı
21 Eylül 2018 - Cuma 12:44 Bu haber 2075 kez okundu
 
Dövizle Kira Dönemi Bitiyor
Türk Lirası'nın değerinin korunmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı kararı yürürlüğe girdi. Düzce Valiliği Düzce'de döviz üzerinden kira sözleşmesi imzalayan ve defterdarlıkça tespit edilen kişilere, sözleşmelerini 30 gün içerisinde Türk Lirası'na çevirmesi konusunda yazılı tebligatta bulunulduğu açıklandı.
EKONOMİ Haberi
Dövizle Kira Dönemi Bitiyor

Türk lirasının değerinin korunmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı kararının geçtiğimiz hafta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından menkul ile gayrimenkul alım-satım ve kiralamalarında Türk Lirası kullanılacak.

Konuyla ilgili Düzce Valiliği’nden açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Düzce'de döviz üzerinden kira sözleşmesi imzalayan ve defterdarlıkça tespit edilen kişilere, sözleşmelerini 30 gün içerisinde Türk Lirası'na çevirmesi konusunda yazılı tebligatta bulunulduğu açıklandı.

Düzce Valiliğinden yapılan açıklamada, "Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar", Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Söz konusu karara göre, Türkiye'de yerleşik kişilerin, ilgili Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacaktır. Kararın yürürlüğe girdiği 13 Eylül 2018 tarihinden itibaren 30 gün içinde, daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilecek. Kararda, bu hükümlerin Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütüleceği belirtildi. Bu kapsamda Düzce'de de döviz cinsinden kira sözleşmesi imzalayan kişiler defterdarlıkça tespit edilmiştir. Bu kişilere sözleşmelerini 30 gün içinde Türk Lirası'na çevirmeleri konusunda yazılı tebligatta bulunulmuştur." İfadelerine yer verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dövizle, Kira, Dönemi, Bitiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı