Haber Detayı
19 Eylül 2018 - Çarşamba 11:55 Bu haber 1761 kez okundu
 
Konutta Yeni Dönem
Her daireye bir otopark zorunluluğu getiren 'Otopark Yönetmeliği' yürürlüğe girdi. Yönetmelikle birlikte ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra artık yeteri büyüklükte alanı olan herkes otopark olarak yerini işletebilecek.
EKONOMİ Haberi
Konutta Yeni Dönem

Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 22 milyonu aşarken bir çok ilde otopark sorunu her geçen gün büyüyor. Otopark sorununa çözüm üretmek için çalışma başlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uzun zamandan beri gündemde olan ve son revizeleri yapılan 'Otopark Yönetmeliği' 15 Eylül’de yürürlüğe girdi.

HER DAİREYE BİR OTOPARK

Eski yönetmelikte yer alan her üç daireye bir otopark zorunluluğu yeni düzenlemede her daireye bir otopark şeklinde değiştirildi.

Ayrıca her daireye 1 otopark şartı, belediyelere verilen yetkiyle birlikte ihtiyaca göre artırılabilecek.

KOMŞULAR ARASINDA ARAZİ BİRLEŞİMİ YAPILABİLECEK

Zemin altındaki otoparklar imardan sayılmayacak. Burada otoparkın zemin üstünde görülmemesine yönelik tek şart aranacak. Ayrıca yeni yönetmelik komşular arasında otopark için parsel birleşimlerine de izin veriyor. İki komşu bahçelerini birleştirerek otopark olarak kullanabilecek.

İSTEYEN YERİNİ OTOPARKA DÖNDÜREBİLECEK

Otopark sıkıntısı olan bölgelerde isteyen imar planında konut-işyeri dahi olsa gerekli düzenlemeleri yapmaları halinde yapısını yıkarak ya da mevcut haliyle katlı otoparka dönüştürebilecek. Örneğin park sıkıntısı olan işlek bir çarşıda dükkanı bulunan kişi istemesi halinde yerini mekanik katlı otoparka dönüştürebilecek. Bunun içinde daha önce gereken plan tadilatlarına da artık gerek kalmayacak. Belediyelerden ruhsat alınarak otopark olarak işletmeye başlanabilecek.

YERİ OLMAYANA KOMŞUDAN ZORUNLU DESTEK

Sanayi tesislerinde, kamu kurum ve kuruluşlarında, halkın toplu kullanımına açık alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, otellerde, stadyum ve kapalı spor tesislerinde, üniversitelerde ve düğün salonlarında otopark ihtiyacının ise mutlak suretle parselinde ya da bunun mümkün olmaması halinde komşu parselde karşılanması da yeni yönetmelikte zorunlu hale getirildi.

OTOPARK YOKSA İSKAN YOK

Otopark teşkil edilemeyen binalarda, yürüyüş mesafesindeki başka bir otoparktan yer gösterilmesi ve tapuya şerh edilmesi zorunlu tutulan yönetmelikle, otopark teşkil edilememesi nedeniyle otopark bedeli alınan parsellere mutlak suretle binanın iskanından önce otopark yapılması zorunluluğu getirildi. Bu sayede otopark bedeli ödeyip, otopark yapımından imtina edilmesinin de önüne geçilmiş oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Konutta, Yeni, Dönem,
Yorumlar
Haber Yazılımı