Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 14:18 Bu haber 1035 kez okundu
 
Meteoroloji Uyardı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Düzce’de öğleden sonra ve akşam saatlerinde dolu yağışının beklendiğini açıkladı.
GÜNDEM Haberi
Meteoroloji Uyardı

Dolu yağışı nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzluklar ile birlikte yıldırım ve yağış anında kuvvetli rüzgara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istenirken,  ani sel, su baskını  ve yıldırım düşmesine karşılık vatandaşları uyardı.


DOLU YAĞIŞI NEDİR, NASIL OLUR?

Dolu, çapları 5-50 mm bazı durumlarda çok daha büyük küresel veya düzensiz buz parçacıklarının yağışıdır. Dolu, içerisinde çok güçlü dikey alçalıcı ve yükselici hava hareketlerinin olduğu Cumulonimbus (Cb) bulutundan düşer, kısa sürede sağanak şeklinde yağar ve fazla su bırakır. Soğuk hava kütlesinin, sıcak havanın yerini almaya çalıştığı anda, genellikle sağanak hattı boyunca meydana gelir. Atmosferin sıcaklığı ve Cb bulutunun gelişmesine bağlı olarak bazı bölgelerde oldukça etkilidir. Bilhassa ilkbahar ve yazın ilk aylarında meydana gelen şiddetli oraj ve firtınalarla beraber dolu görülür.


Nemli ve kararsız hava kütlelerinde ılık mevsimlerde alttan ısınma veya başka bir nedenle oluşan Cb bulutları çok yüksektir ve alt bölümleri su, üst bölümleri buz tanelerinden oluşmaktadır. Bulut içinde yükselici akımlarla, alt kısımlardan yükseklere taşınan su damlacıkları, taşındığı yerdeki sıcaklık donma noktasının çok altında olduğu için donar.


Daha sonra düşmeye başlar ve tekrar yukarıya doğru bir akıma yakalanabilir. Bu kez de ikinci bir defa etrafına buz tabakaları eklenebilir ve damlacığı daha büyütür. Bu çevrim, ta ki damlacıklar bu akımlarla havada tutulamayacak büyüklüğe (ağırlığa) erişene kadar sürer. Sonra da dolu olarak yeryüzeyine düşer.


Bulut içindeki bu oluşuma neden olan dikey hava hareketleri ne denli kuvvetli olursa, dolunun gelişimi o kadar uzun sürer ve yere düşmesi esnasında daha büyük bir dolu oluşturur.

Kaynak: Editör: Haber Düzce Ekibi
Etiketler: Meteoroloji, Uyardı,
Yorumlar
Haber Yazılımı