Haber Detayı
12 Mayıs 2019 - Pazar 14:44 Bu haber 428 kez okundu
 
Tüm Annelerin Anneler Günü'nü Kutlarız
Bugün Anneler Günü. Peki her yıl Mayıs Ayı’nın ikinci Pazar gününde kutlanan Anneler Günü’nün tarihçesini hiç merak ettiniz mi?
GÜNDEM Haberi
Tüm Annelerin Anneler Günü'nü Kutlarız

Anneler Günü ile ilgili birçok rivayet var. Anneler Günü kutlamalarının kökeni, ana tanrıçalar Gaia, Rhea ve Kybele'nin onuruna düzenlenen Roma ve Yunan festivallerine dek dayanıyor. Eski çağlarda yaşayanlar, doğanın yeniden canlandığı ve tüm cömertliğini canlılara sunduğu mayıs ayında, tanrıçaları onurlandırmak ve onlara teşekkür etmek için büyük festivaller düzenliyorlardı. Tek tanrılı dinlerin yaygınlaşmasıyla bu gelenek unutulsa da, 19. yüzyılın sonlarında ufak da olsa hatırlanmaya başladı.

Günümüzde kutlanan Anneler Günü ise, bir kaybın acısına dayanıyor. 1905 yılında annesi Ann Reeves Jarvis'i kaybeden Anna Jarvis, annelerin çocukları için yaptıkları fedakarlıkların onurlandırılacağı bir gün hayalini kurdu. İlk resmi Anneler Günü kutlaması 1906 yılında büyük bir katılımla gerçekleştirildikten sonra Jarvis, bu günün özel bir gün olarak ulusal takvime eklenmesi için çaba sarf etmeye karar verdi. 1914 yılında Amerika'da resmiyet kazanan gün, yavaş yavaş tüm dünyada kutlanmaya başladı.

Siz de bu özel gün vesilesiyle annenize teşekkür edebilir ve fedakarlıklarını onurlandırabilirsiniz. Bizler de Haberduzce.com ailesi olarak, tüm annelerin Anneler Günü’nü kutluyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tüm, Annelerin, Anneler, Günü'nü, Kutlarız,
Yorumlar
Haber Yazılımı