Haber Detayı
03 Mayıs 2021 - Pazartesi 10:44 Bu haber 942 kez okundu
 
Valilik Açıkladı, Süre Uzatıldı
İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni genelge doğrultusunda Düzce Valisi Cevdet Atay başkanlığında toplanan Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, muafiyet kapsamındaki iş yerleri tarafından el yazısıyla doldurulan çalışma izin görev belgelerinin 7 Mayıs saat 24.00'e kadar geçerli olacağını duyurdu.
GÜNDEM Haberi
Valilik Açıkladı, Süre Uzatıldı

Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Cevdet Atay başkanlığında dün gece Düzce Valiliği Toplantı Salonu’nda İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni genelge hakkında görüşmek üzere toplandı. Çalışma izin görev belgesine ilişkin kararda şunlar kaydedildi:

 

“Tam kapanma döneminde; üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması ve vatandaşlarımızın temel ihtiyaç malzemelerine erişimlerinin sağlanması için her türlü tedbir alınmış/alınmakta olmasına rağmen, bu işkollarında zorunlu bir görevin ifası için işyerine gidip gelmek durumundaki işyeri sahipleri veya çalışanların herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmaması için;

 

İçişleri Bakanlığının 27.04.2021 tarihli ve 7576 sayılı Genelgesiyle yeni oluşturulan, 29 Nisan 2021 tarih ve 2021/21 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı Ekinde sunulan “çalışma izni görev belgesi formunun” 5 Mayıs Çarşamba gününe kadar geçerli olacağı bildirilmişti. Muafiyet alanındaki işkolları için işverenin ve çalışanın beyanı ve taahhüdüyle manuel olarak doldurularak çalışan ve işyeri/firma yetkilisinin imzasıyla düzenlenecek “çalışma izni görev belgesi formunun” geçerlilik süresi 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 24.00’e kadar uzatılmıştır.

 

Çalışma izni görev belgesinin, esas itibariyle e-devlet platformu üzerinde yer alan İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden alınmasının, gerek denetimlerde gerekse de düzenlenmesi ve işleyişi açısından rahatlık sağlayacağı ve suiistimali engelleyeceği açıktır. Bu çerçevede Ek’teki forma uygun şekilde manuel çalışma izni görev belgesi düzenlenmesi, e-başvuru sisteminin kullanımında oluşabilecek problemler, sistemsel yoğunluk, erişim hatası gibi geçici durumlar nedeniyle zamanında görev belgesi alınamaması gibi zorunlu hallerde kullanılabilecek bir uygulamadır.

 

Öte yandan kolluk görevlilerince yapılacak denetimlerde, e-başvuru sistemi üzerinden alınan çalışma izni görev belgeleri rutin kontrole, manuel tanzim edilen çalışma izni görev belgeleri ise kolluk kuvvetlerinin kullandıkları bilgi sistemleri üzerinden ayrıca denetime tabi tutulacaktır. Bu kontrollerde çalışma izni görev belgesinin suiistimal edildiğinin tespiti halinde taahhütte bulunanlarla ilgili olarak gerekli idari/adli işlemler gerçekleştirilecektir. Bir yılı aşkın süredir aziz milletimizin çeşitli fedakârlıklarda bulunduğu, başta sağlık çalışanları ve kolluk kuvvetleri olmak üzere tüm denetim ekiplerinde görev alan personelin büyük bir özveriyle görev yaptığı ve hepimizin birbirimize karşı sorumlu olduğu salgınla mücadele sürecinde; muafiyetlerin suiistimal edilmemesi, salgın nedeniyle katlanmak durumunda kalınan toplumsal yükün artmaması açısından son derece önemlidir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Valilik, Açıkladı,, Süre, Uzatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı