Haber Detayı
13 Ekim 2021 - Çarşamba 13:52 Bu haber 404 kez okundu
 
Düzce'de Konut Satışları Yükselemiyor
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayına ait konut satış istatistiklerini yayımladı. Türkiye genelinde konut satışlarında artış yaşansa da satışların Ağustos ayında dibe vurduğu Düzce’de düşüş Eylül ayında da sürdü.
EKONOMİ Haberi
Düzce'de Konut Satışları Yükselemiyor

Yeni tip koronavirüs salgınının Türkiye’de ilk görüldüğü 2020 yılında büyükşehirlerin göç vermesi nedeniyle konuta olan talebin de artması, hem düşük faiz hem de kredi koşullarının uygun olması, konut satışlarında rekoru getirmişti.

 

Kredi koşullarının zorlaşması, faizler ve enflasyonun yüksek olması ev sahibi olmak isteyenleri son dönemde zorlamıştı. Bununla beraber, inşaat maliyetlerinin de yükselmesi konut fiyatlarındaki kontrol edilemeyen artış nedeniyle satışlar önceki dönemlere göre oldukça düşmüştü.

 

TÜİK’in açıkladığı, 2021 yılı Eylül ayı konut satış istatistiklerine göre konut satışlarında toparlanma eğilimi görüldü. Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 oranında artarak 147 bin 143 oldu.

 

TÜİK verilerine göre, Düzce’de Ağustos ayında 27 azalan konut satışlarındaki düşüş, ülke genelinin aksine Eylül ayında da devam etti. Eylül ayında, Düzce’de konut satışları geçen yılın aynı ayına göre 6,2 oranında düştü. Eylül ayında Düzce’de 714 konutun satışı yapıldı. Bu konutların 73,5’ini  ikinci el konutlar oluşturdu. İlk satışı yapılan konutların sayısı 189 olurken, ikinci elde bu sayı 525 oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Düzce'de, Konut, Satışları, Yükselemiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı