Haber Detayı
21 Mart 2021 - Pazar 12:35 Bu haber 2532 kez okundu
 
Habertürk'ten Necmiye Uçansoy'un Düzce Önerileri
Baharın gelmesiyle birlikte gezi, kamp ve konaklama tutkunları için sezon da başlıyor. Habertürk Gazetesi’nden Necmiye Uçansoy, “Büyüleyici manzaraya sahip kamp yerleri” başlıklı yazısında Türkiye’de bulunan kamp yerleri listesinde ilk iki sırada Düzce’ye yer verdi.
KÜLTÜR Haberi
Habertürk'ten Necmiye Uçansoy'un Düzce Önerileri

Baharın gelmesiyle birlikte tatil ve kamp tutkunları için de sezon başlıyor. Hal böyle olunca gidilecek yerler araştıranlar için kolaylık sağlayan çalışmalar gazetecilerden geliyor. Habertürk Gazetesi’nden Necmiye Uçansoy, “Büyüleyici manzaraya sahip kamp yerleri” başlıklı yazısında özellikle kamp tutkunları için önerilerde bulundu. Uçansoy’un önerilerinde ilk iki sırada Düzce’de bulunan Torkul Göleti ve Pürenli Yaylası vardı.

 

Necmiye Uçansoy, Torkul Göleti’nden bahsederken, “Düzce merkeze 34 km uzaklıktaki Torkul Göleti eşsiz ve masalsı bir doğa güzelliğine sahiptir. Uğurköyü sınırları içerisinde bulunan volkanik çöküntüler sonucu oluşan tabii bir gölettir. 1300 m yükseklikte olduğu için her zaman serindir. Gölet etrafını çevreleyen kayın, köknar, gürgen, akçaağaç, karaçam, kestane ağaçları sizi bambaşka bir dünyaya yolculuğa çıkarır.” ifadelerine yer verdi.

 

Uçansoy Torkul Göleti’ni tanıttığı yazısının devamında şu ifadelere yer verdi:

 

Özellikle sık ormanın içinde hamağınızı da kurduysanız göl manzarası eşliğinde doğanın size sunduğu eşsiz terapi duygusunu yaşayabilir, doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Yürüyüş yapabilirsiniz, balık tutabilirsiniz, fotoğraf çekebilirsiniz.

 

Torkul Yayla'sında konaklama yeri, kamp tesisi, restoran, wc yok. Mutlaka yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda getirmelisiniz. Alışveriş yapacağınız bir market ya da işletme de yok. Gölet çevresinde sadece bir tane çeşme var.

 

Gölete ulaşmak için Düzce merkezden önce Beyköy ve Uğur köylerini geçmeniz, ardından da Odayeri Yaylası'na ulaşmanız gerekiyor. Odayeri Yaylasına geldiğinizde aracınızı kenara çekip mutlaka burada da fotoğraf çekmek isteyeceksiniz. Gölete çok yağmurlu ve karlı dönemler dışında normal binek aracınızla ulaşabilirsiniz.

 

Necmiye Uçansoy’un kamp yerleri önerisinde ikinci sırada Pürenli Yaylası vardı. Uçansoy Pürenli Yaylası’nı tanıtan yazısında, “Püren Yaylası adını çan biçiminde küçük sarı kırmızı, güzel kokulu çiçekler açan, kökünden ağızlık, dallarından süpürge yapılan bir tür çalıdan almıştır.” ifadelerine yer verdi.

Necmiye Uçansoy, Pürenli Yaylası’na gelenlerin Güzeldere Şelalesi, Balıklı Yaylası, Samandere Şelalesi, Kardüz Yaylası ve Derebalık Yaylası’nı da görebileceklerini ifade ettiği yazısında şunları belirtti:

Yaylaya ulaştığınızda büyüleyici bir manzarayla karşılaşacaksınız. Çam ağaçlarının önünde yayla evleri ve bu evlerin önünde yer alan ufak gölet masalsı bir görüntü sunuyor. Bol bol fotoğraf çekebilir, yürüyüş yapabilirsiniz. 3 km uzaklıktaki Güzeldere Şelalesi’ni ve Balıklı Yaylası’nı görebilirsiniz. Ayrıca Samandere Şelalesi'ni, Kardüz ve Derebalık yaylalarını ziyaret edebilirsiniz.

 

Konaklamak için tek seçenek çadır kurarak kamp yapmak. Pürenli Yaylası’nda ve çevresinde konaklamak için herhangi bir pansiyon, otel, cafe ya da restoran, WC bulunmuyor. Alışveriş yapabileceğiniz market de yok. Mutlaka yanınıza yiyecek bir şeyler alın. Çeşmesi var. Geceleri yayla oldukça soğuk oluyor, sıkı giyinmeye özen gösterin. Geldiğinizde nasıl temiz bulduysanız giderken de mıntıka temizliği yaparak çevreyi temiz bırakın.

 

HABERTÜRK YAZARI NECMİYE UÇANSOY'UN "BÜYÜLEYİCİ MANZARAYA SAHİP KAMP YERLERİ" BAŞLIKLI YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: Editör:
Etiketler: Habertürk'ten, Necmiye, Uçansoy'un, Düzce, Önerileri,
Yorumlar
Haber Yazılımı